LennART, a.s.

  • LennART, a.s.
  • LennART, a.s.
  • LennART, a.s.
  • LennART, a.s.
  • LennART, a.s.
  • LennART, a.s.
  • LennART, a.s.
  • LennART, a.s.

Popis projektu

Příběh domu se začal psát již před více než 300 lety, kdy se za brněnskými hradbami objevil nezvaný host – vrchní velitel švédských vojsk, generál Lennart Torstensson s xxxhlavou armádou, část jejíhož ležení se nacházela právě v místech dnešního objektu spolu s přilehlým parkem. Brno obléhal od jara 1645. V srpnu mu již docházely síly a zásoby a také disciplinovanost vojáků ochabla. Aby dále neplýtval silami, rozhodl se generál pro silný útok s tím, že nedobyje-li Brno než zazvoní poledne, odtáhne s celou svou armádou. K osudnému boji došlo 15. srpna. Švédům se v dobývání nečekaně dařilo, ale generálovo rozhodnutí se doneslo k Brňanům. Když byli v úzkých, kohosi napadlo pomoci trochu času a zvonit poledne již v 11 hodin. Generál v tu chvíli opravdu ukončil dobývání a ustoupil do Rakouska. Dodnes zvoní na Petrově poledne již o jedenácté. Ale je to jen pověst…

Na místě původního jednopodlažního objektu Smetanova 19 v Brně vznikl  polyfunkční šestipodlažní objekt. Vstup do objektu je  zajištěn přímo z úrovně Smetanovy ulice, úroveň 2.NP nadzemního podlaží je výškově sjednocena s úrovní upraveného terénu parku. Budova se vyznačuje výraznými architektonickými prvky, které mají za úkol odstínění převýšeného štítu sousedního domu a zároveň odlehčení poměrně objemné hmoty. Výsledkem je dynamická stavba s výrazně vysunutým přesahem střechy a výrazným podílem prosklení v průčelní i zadní fasádě. 

Zobrazit víceméně

Lokalita

Objekt LennART je umístěn do krásné lokality v blízkosti historického jádra města Brna a těsného sousedství Tyršova sadu, unikátního parku s bohatou minulostí. Svého času největší hřbitov na Moravě (zal. 1785, zruš. 1883) dnes připomíná pietní místo s litinovým křížem a pomníkem generála Valhuberta. Nové téma přineslo místu 20. století, kdy byla součástí parku botanická zahradou (zal. 1907) v letech 1937-1947 i malá zoologická zahrada. Po rekonstrukci z počátku 21. století je park s rozáriem, květinovým záhonem pro nevidomé, intimními zákoutími i hřištěm skutečnou oázou. 

I přes svou polohu v klidnou klidné a zelenou zelené lokalitu lokalitě je objekt velmi dobře dopravně dostupný městskou hromadnou dopravou (zastávky Smetanova – 100 m, Grohova 250 m, Antonínská – 350 m). 

LennART, a.s.

Technické údaje - nájemní prostory

Kancelářské prostory 1700 m2 Kancelářské prostory 1700 m2
Obchodní plocha 116 m2 Obchodní plocha 116 m2
Parkování 18 míst Parkování 18 míst
Skladové plochy 19 m2 Skladové plochy 19 m2
FORTUNO Group