FASIR a.s.

Lokalita

Objekt se nachází v těsném sousedství zahrady Santoška o výměře 5,64 ha, na severovýchodním svahu Pavího vrchu. Dominantou zahrady je pískovcové sousoší bohyně Flóry. Park je veřejností využíván jak rekreačně tak jako pěší trasa mezi Malvazinkami a Smíchovem. Jeho součástí je hřiště pro menší děti s velkou herní sestavou, prolézačkami a kolotočem. Vede k němu velmi příjemná procházka z autobusového nádraží na Knížecí přes park Sady na Skalce a celý park Santoška.

Jako ostatní vyvýšená místa v Praze ve středověku tak i Paví vrch pokrývaly vinice, u kterých byla roku 1654 vybudována raně barokní usedlost. Tuto dostal kolem r. 1719 darem za právnické služby doktor František Vilém Sonntag, jemuž jí daroval kníže Adam František ze Schwarzenbergu. Právě po něm je Santoška nazvaná (usedlosti se říkalo dříve Sontoška, posléze se to změnilo na Santoška).
Roku 1813 koupila usedlost rodina Doubků, která přikoupila sousední drobné usedlosti Klavírku, Březinku a Václavku, které stávaly v severní části dnešního parku. Doubkové dali také přestavět budovy v novogotickém stylu a zahradu oddělili od okolí ohradní zdí.

Usedlost přeměněnou na vilu zakoupila roku 1907 smíchovská obec a otevřela ji pro veřejnost. Z obytného domu se stala restaurace a ze zahrady městský park. Investice byly do parku vloženy v letech 1933 až 1935. Část zahrady byla přeměněna na dětské hřiště, byly zbourány správní budovy, restaurace byla přeměněna na učňovský domov a později na mateřskou školku, která je zde dodnes. Společně s venkovskou usedlostí Santoška je chráněna jako kulturní památka České republiky.

 

 

V rámci rekonstrukce objektu dojde k vybudování 4 luxusních bytových jednotek s patřičným zázemím, úplné rekonstrukci vnitřního schodiště, vybudování výtahu (celoprosklená konstrukce s pevným zastřešením) a dále výstavbě jednoho menšího bytu. Dále bude přistavěna k domu v uliční části garáž s potřebným technickým zázemím pro dům, kotelnou, skladem zahradního příslušenství a případnými doplňkovými programy domu (wellnes, posilovna, vinný sklep apod.).